BLOK KUGLARSKI czyli warsztaty od A do Z

Hulahoop

Nie sposób wskazać dyscypliny kuglarskiej, która nie miałaby co najmniej tysiącletniego rodowodu i hula hoop wcale się pod tym względem nie różni. Chociaż dzisiaj kojarzone jest głównie z boomem na nie w latach 50’ i 60’ XX w., to jego tradycja sięga co najmniej do czasów sprzed podboju Ameryki Północnej przez Białego Człowieka, a pierwsze egzemplarze zaplatane były z gałązek i trawy.

Jest to dyscyplina kojarzona głównie z kobietami, ale właściwie nie ma powodu, dla którego mężczyzna nie miałby zostać dobrym hulahopistą. Ćwicząc kręcenie hula hoop bardzo szybko poprawia się sylwetka i kondycja oraz gracja ruchów. Jest ono wykorzystywane jako przedmiot do ćwiczeń fitness, ale też jako rekwizyt cyrkowy i fireshow.

Slackline

Slackline polega na chodzeniu po wąskiej, elastycznej taśmie rozpiętej pomiędzy stabilnymi punktami otoczenia. Początkowe zadanie polega po prostu na nauce utrzymania równowagi, ale w miarę budowania zmysłu równowagi i pewności siebie repertuar możliwości poszerza się. Taśmę można wtedy wydłużać, wieszać na dużych wysokościach i wykonywać na niej tricki akrobatyczne, z saltami włącznie.

Kilka lat temu slacklining szturem zdobył Europę i w większość większych miast istnieje grupa zapaleńców, którzy wolne chwile poświęcają chodzeniu po linie.

Żonglerka

Tak jak matematykę uznaje się za królową nauk, tak żonglerkę wielu kuglarzy uznaje za królową kuglarstwa. Nie sposób podać kiedy po raz pierwszy pojawiła się w historii człowieka, ale towarzyszy mu przez cały czas na wszystkich kontynentach.

Żonglować można praktycznie każdym przedmiotem, który mieści się w dłoni i nadaje się do podrzucenia, ale najpopularniejsze są piłki, maczugi i obręcze. Istnieje co najmniej kilkadziesiąt technik żonglerskich, regularnie notowane i bite są rekordy świata w ilości wyrzuconych przedmiotów oraz liczbie powtórzeń. Istnieją nawet gry zespołowe oparte o żonglerkę.

Chodzenie na szczudłach

Chodzenia na szczudłach nie trzeba długo przedstawiać. Większość ludzi widziała na filmie albo na imprezie plenerowej ludzi chodzących ponad głowami widzów na drewnianych lub aluminiowych przedłużeniach nóg. Do ćwiczeń używa się zazwyczaj szczudeł niskich, nie wyższych niż 50cm.

Można je spotkać w wielu miejscach – nie tylko na deskach teatralnych, czy podczas happeningów ulicznych, ale nawet w budownictwie jako wygodniejszy sposób pracy na wysokości niż drabina.

Flowerstick

Flowerstick to rodzaj przyrządu kuglarskiego składający się z trzech kijków pokrytych silikonem. Dwa są proste i służą podbijaniu trzeciego, ozdobionego na końca chwostami z gumy albo grubego materiału (stąd nazwa – końce przypominają nieco kwiatostany kwiatów). Jest to dyscyplina łącząca w sobie elementy spinningu, czyli obracania przedmiotów wokół osi oraz żonglerki. Bardzo szybko wciąga, bo podstawy są łatwe i szybko można nauczyć się ciekawych i widowiskowych tricków, a do tego nie wymaga dużych ilości miejsca do ćwiczeń.

Robienie zwierząt z balonów

W natłoku zajęć ruchowych i gimnastycznych łatwo zapomnieć, że kuglarstwo to też po prostu zabawa oparta o aktywność plastyczną.

Formowanie balonów można by nazwać origami kultury zachodniej. Z długich, mocnych baloników można konstruować praktycznie dowolne kształty – od prostego kwiatka aż do wielometrowych konstrukcji, np. dinozaurów naturalnej wielkości.

Iluzja

Ze wszystkich dziedzin powiązanych z kuglarstwem to iluzja jest najbardziej tajemnicza. Bardzo trudno zdobyć sekrety najtrudniejszych tricków i latami trzeba kształcić zręczność rąk i palców żeby móc sprawnie manipulować kartami, monetami i innymi drobnymi rekwizytami używanymi do oszukiwania percepcji.

Jej nauka składa się jednocześnie z ćwiczenia zręczności jak i poznawania ludzkiej psychiki, aparatu percepcyjnego oraz odruchów i wynajdywania w nich luk, które potem wykorzystuje się do oszukiwania widza. Nauka iluzji to także nauka prestidigitacji, bycia na scenie i tworzenia przedstawień, które wciągną widza.